top of page

כיצד תשמרו על התצלומים שברשותכם

תצלומים בסביבה הביתית הם כה שכיחים עד שקל לשכוח עד כמה הם רגישים ועד כמה ניתן לפגוע ולהזיק להם בקלות יתרה על ידי טיפול ואחסון לא נכונים וחשיפה להשפעות הסביבה כגון אור, לחות וטמפרטורה.


להלן מספר הנחיות בסיסיות להתנהלות ולטיפול נכון בתצלומים במטרה שיישמרו היטב למשך שנים ארוכות. 

 1. שמירה על תנאי סביבה נכונים: התצלומים זקוקים לסביבה יבשה, קרירה ומאווררת עד כמה שניתן. יש להימנע מלאחסן תצלומים בבוידם, במרתף או לאורך קירות חיצוניים. לחות גבוהה תגרום לצילומים להידבק זה לזה ותיצור עובש. 

 2. תנאי אחסון נכונים: יש לאחסן את התצלומים במארזים אשר יגנו עליהם מפני אבק ואור וגם יתנו תמיכה פיזית בזמן העיון בהם. למטרה זאת מתאימות מעטפות פלסטיק שקוף מסוג פוליאסטר, פוליפרופולן או פוליאתילן או לחילופין מעטפות נייר 'נטול עץ' (ללא חומצה) וללא פס דבק. ניתן לשמור קבוצות של מעטפות או שרוולי פלסטיק בתוך קופסאות, בעדיפות לקופסאות פלסטיק עשויות פוליפרופולן או פוליאתילן, עם מכסה. צפיפות רבה מדי בתוך הקופסאות תגרום נזק לתצלומים. בתהליך ארגון האוסף יש להסיר חומרים מזיקים במגע עם התצלומים כגון מהדקים וסיכות מתכת, מעטפות נייר חומות ושקיות פלסטיק ישנות. 
  מומלץ לאחסן תשלילים (נגטיבים) בנפרד מהתצלומים, בקופסאות סגורות.
  'יש לשמור ולשמר אלבומים ישנים, ואם משתמשים באלבומים חדשים לארגון התצלומים יש להימנע מאלה עם משטחי דבק להצמדה מלאה של התצלומים. פתרון זה עלול לגרום נזק בלתי הפיך ולכן מומלץ להשתמש באלבומי דפים ובפינות שקופות לחיבור התצלומים.
  אין לבצע למינציה של תצלומים. זו אינה פעולת שימור אלא פעולה מזיקה ובלתי הפיכה.

 3. מסגור ותצוגה: יש למסגר עם חומרים שאינם פוגעים (דבקים וקרטונים חומציים גורמים לנזק בלתי הפיך) ומומלץ להימנע מחשיפה ממושכת של התצלומים לאור. תצלומים ייחודיים ונדירים מומלץ לסרוק ולהדפיס העתק איכותי, ולהציג אותו ולא את התצלום המקורי. פתרון זה מקובל בעולם הארכיונים והמוזיאונים ויכול להתבצע גם באוספים משפחתיים. 

 4. הנחיות לעיון שאינו פוגע בתצלומים: מרבית הנזק לתצלומים נגרם כתוצאה מנגיעה לא זהירה. גם בסביבה הביתית יש לעיין בתצלומים על גבי משטח נקי בידיים נקיות. מומלץ להחזיק את התצלום בקצוות, עם תמיכה של היד בחלק התחתון. בתצלומים קרועים ושבריריים במיוחד יש להימנע ממגע ישיר ולהשאירם בשרוול פלסטיק שקוף. רישום על התצלומים מצדם האחורי ייעשה בעפרון רך בלבד ולא בעט. 

 5. בעיות נפוצות באוספי תצלומים:

 • קרעים, שברים, סדקים וקילופים: אין לתקן את הקרעים או את האזורים החלשים באף סוג של דבק או בנייר דבק (סלוטייפ). אם התצלום חלש, שבור או קרוע יש להכניס אותו לשרוול פלסטיק מסוג פוליאסטר, פוליפרופולן או פוליאתילן. אם יש סדקים וקילופים בשכבת האמולסיה מומלץ להניח אותו לבד בקופסה שטוחה עם מכסה.

 • לכלוך על תצלומים או תשלילים (נגטיבים): יש לנקות במברשת רכה ונקייה בלבד. 

 • תצלומים אשר נדבקו בחזיתם לזכוכית או לחומר הגנה אחר (כתוצאה מלחות): זוהי בעיה קשה מאוד לפתרון ויש להיזהר מהחמרת הנזק על ידי פירוק וניתוק בלתי מקצועי של התצלום הדבוק .

 • אירוע שבו אוסף תצלומים נרטב (כתוצאה מנזילה, כיבוי אש ועוד): במקרה כזה יש לדאוג להפריד את הצילומים ולייבש אותם מיד באוויר כדי שלא יידבקו זה לזה וכדי שלא יתפתח עובש. יש לייבש את התצלומים הרטובים עם הפנים כלפי מעלה ואין לגעת בפני התצלום. ניתן להתייעץ עם איש מקצוע לגבי הצלה וטיפול בתצלומים שנפגעו. 

 

אם אינכם יודעים כיצד להגן או לטפל בתצלום הדורש תשומת לב מיוחדת פנו למשמר מקצועי. ניתן לפנות לארגון הישראלי לשימור נכסי תרבות לקבלת פרטים על אנשי מקצוע מתאימים. 
www.conservation-israel.org.il
 

024.png
bottom of page